"İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLE BAŞLAR"

İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMLE BAŞLAR
METROPOL Unlu Mamüller ve Ekmek Fırını personeline yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri programı başladı. Kalite Güvence Müdürü Aylin KARADAĞLI, İŞGÜM LTD. işbirliği ile bir dizi bilgilendirme ve eğitim programları düzenlediklerini açıkladı. İş sağlığı ve güvenliğinin önemine değinen Karadağlı "Gerçekleştirmekte olduğumuz mesleki ve teknik eğitimler ile, şirketimiz bünyesinde görev yapmakta olan personelimizin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin temel kurallar, güvenlik donanımları ve işaretleri, acil durum planları gibi eğitici bilgiler vererek, çalışanlarımızın güvenliğinin sağlanması ve hizmet kalitesini arttırılmasını hedeflemekteyiz." açıklamasında bulundu.
Eğitim hakkında bilgi veren, İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi (İSGÜM LTD.) adına İSG Uzmanı Uğur ERGÜN 35/2008 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ‘ kapsamında şirketlere risk analizi hizmeti ve iş sağlığı güvenliği eğitimlerini veriyoruz , bu yasaya göre, dört kişi ve üzeri çalışanı olan tüm kamu ve özel kuruluşlarda, çalışma ortamını ve çalışma doğasını dikkate alarak işin, iş yerindeki koşullarının neden olabileceği tehlikeleri ve riskleri yeterli şekilde ve sistematik olarak analiz etmeli ve bunu bir rapor halinde iş yerinde muhafaza etmeli ve denetimlerini sağlamalı , ayrıca ‘’İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürebilmesi için işveren ,her çalışanın çalıştığı yere ve yaptığı özel , bilgi ve talimatları da içeren İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ almasını sağlamak zorundadır "
Yapılan araştırmalarda; iş kazalarının yüzde 50’sinin kolaylıkla önlenebilecek kazalar olduğu, yüzde 48’inin ise sistemli bir çalışma ile önlenebileceği belirlenmiştir. Araştırmalar, iş kazalarının yüzde 98’inin önlenebileceği gerçeğini ortaya koymaktadır. Önlemek, ödemekten ucuzdur mantığı ile hareket ederek işyerlerinde tehlike kaynaklarını ortaya çıkartıp bunlardan oluşabilecek riskleri kontrol altına alabilirsek olabilecek kazaları azaltmış ve tehlikeli ortamları ortadan kaldırmış oluruz. diye konuştu.

 

http://www.yeniduzen.com/Haberler/sektor/is-guvenligi-egitimle-baslar/62927